Vypočítajte si cenu svojho domu
SEMARGL SK, s.r.o. 9. Maja 752/16 01004 Žilina
+421 911 613 911

Rodinný dom Gbeľany – Južné Terasy

Rodinný dom Gbeľany - Južné TerasyRodinný dom Gbeľany - Južné Terasy

Začiatok výstavby: Leto 2015
Koniec výstavby: Zima 2015
Cena: 89.000€
Plocha podlahy: 104m2
Energetická trieda: 35 kWh/m2.rok (elektrické kúrenie, zmena normy)
Vzduchotesnosť: n50 = 0,50/h
Zaujímavosti: Vylepšená skladba základovej dosky

Rodinný dom Gbeľany, nadštandardná úspora energie a vašich financií.

Dispozícia: obývačka spojená s kuchyňou, 3 izby, kúpeľňa s vaňou, sprchovým kútom a WC, druhé samostatné WC, technická miestnosť / komora.

  • Dom bol dokončený do stavu na kľúč s funkčným kúrením, ohrevom teplej vody, rekuperáciou, blow-door testom tesnosti, energetickým certifikátom, kolaudáciou.
  • Úžitková plocha domu: 104 m2, zastavaná plocha: 125 m2, poloha pozemku v miernom svahu.

Veľmi pekná, slnečná a novo – vzniknutá lokalita Južné terasy – Gbeľany. Autom 10 minút do centra mesta Žilina.

Dohodnite si prehliadku dokončeného domu: 0911 613 911.

https://www.semargl.sk/kontakt/

Máte otázku? Dohodnite si nezáväzné stretnutie…

    Vaše meno

    Váš email (povinné)

    Váš telefón

    Vaša správa

    Pri stavbe tohoto typu by sa bežný klient spoliehal na zázračné riešenia, ktoré prinášajú tzv. „moderné technológie“ a bez podrobnejšieho pochopenia vecí by sa spoliehal na to, že ak si zaplatil za dom, tak že sa nemusí o nič ďalej starať a veci budú samé od seba fungovať.
    Áno, toto platí pri bežnej stavbe, ktorej konštrukčné riešenie je u nás (www.semargl.sk) na úrovni garáže, alebo prístavby na náradie. Avšak práve takéto stavby stále „vládnu“ trhu…

    No moderný dom akým je aj táto stavba si vyžaduje viac. Jedným „viac“ je určite aj cena stavby a druhým „viac“ je aj starostlivosť a sledovanie domu počas prvého roku prevádzky. Oboje, cena aj sledovanie prevádzka sa však veľmi rýchlo vráti, a tým veľmi rýchlo je zhruba 3-6 rokov v závislosti na podmienkach.
    Práve sledovanie toho ako dom „žije“ sa zo stavby mienenej pri projekte ako špičkovej stavby stáva naozaj špičková stavba.

    Samozrejme, že je aj mnoho „vševedov“ ktorí sú pár dní na diskusných fórach a už sú „odborníci“ na všetko a oni presne vedia a to aj bez skúseností, výpočtov a simulácií, a o praxi ani nehovorím, kde je tá „ich jediná pravda“. Týmto „odborným“ nezmyslom sa však venovať nie je potrebné a lepšie je sa spojiť s profesionálmi. No väčšina rozumných ľudí pomerne rýchlo pochopí, že dnes už nie dom to čím býval pred 50 rokmi a zveria návrh, realizáciu, ale hlavne návrh myšlienky a kombinácií technológií a ostatných parametrom profesionálom.

    Tento RD je stavba, ktorá bola od počiatku mienená ako ľudovo povedané „vzduchotesná“. Teda stavba dosiahla nie až tak extrémnu tesnosť aleaj hodnota okolo 0,5/h je zaujímavá a pre drvivú väčšinu firiem nedosiahnuteľná a už vôbec nie obhájiteľná aj zmluvne. A práve tesnosť stavby je základným predpokladom toho aby veci v modernom dome fungovali ako majú, a o to viac to platí pre rekuperáciu. Totiž čím je dom tesnejší tým je objemová účinnosť rekuperácie vyššia.
    Ďalším predpokladom aby stavba bola dokonale funkčná boli navrhnuté izolácie. Ako na fotkách vidíte v streche bola použitá izolácia ktorej aplikácia je jednoduchá, dokonale tesní a časom dotesňuje škáry vzniknuté zmenou rozmerov dreva v krove, a taktiež pri aplikácii dokonale kopíruje všetky povrchy, čím sa dosiahlo to, že nie je možné pri jej aplikácii spraviť chybu tým, že sa niekde zabudne dať. Takto sa zabezpečilo to, že v streche je viac ako 800mm tepelnej izolácie (fázový posuv tepla v rámci deň/noc je irelevantný).
    Takáto vrstva je tam ale za cenu menšiu ako 35cm kamennej alebo sklenej vaty a lambda materiálu je významne lepšia. Toto má za následok to, že v lete sa strecha neprehrieva, a teplota z exteriéru sa nedostáva do interiéru čím sa pomáha aj pri práci rekuperácie a teda jej potrubného rozvodu tesne pod strechou. V iných domoch v tejto časti stavby vznikajú vyššie teploty ak by človek chcel a potrubie sa ohrieva čím dochádza k tomu, že tepelná účinnosť rekuperácie nie je taká akú by človek čakal.
    Ďalšou zaujímavosťou tejto stavby je fat,t že pod poterom nie je žiadna tepelná izolácia. Nejde o chybu ani o omyl. Je to zámer. Stavba je totiž založená na tzv. „plávajúcej základovej doske“, ktorá je vyliatá do „polystyrénovej vaničky“ a teda medzi doskou a zeminou nie je žiadny vodivý kontakt. NA takejto doske je už iba zrovnávací poter. Ak spočítame všetky objemy betónu tak zistíme že Jaro má v interiéri stavby charakteristickej nízkou tepelnou stratou asi 30m3 betónu čo je až extrémna akumulačná masa. Táto masa betónu bola samozrejme pri nasťahovaní sa dosť dlho „studená“. Proste nemala teplotu 24°C ako by človek v domácnosti chcel, ale časom sa táto masa naakumulovala a dnes už klienti necítia nijaký chlad, a bude sa to časom už iba zlepšovať. Samozrejme že obrovská akumulačná hmota bola zámerom a prispôsobili sa jej aj okolnosti v dome. Bežný človek by si povedal: „dajme do podlahy podlahové kúrenie“… no ale to by bola obrovská škoda a nevýhoda. Dochádzalo by totiž k tomu, že doska 30m3 by sa zohriala na vyššiu teplotu ako potrebujeme a nedokázali by sme ju do leta vychladiť, a zase naopak od leta do zimy ohriať. Preto je výhodnejšie túto masu využiť iba ako dlhodobý akumulátor priemernej teploty interiéru teda okolo 22-26°C, čo sa nám aj podarilo.
    Takáto akumulačná hmota, spolu s ostatnými akumulačnými predmetmi v stavbe zabezpečuje pri dome s tak nízkou tepelnou stratou až nadpriemerne „vyrovnávanie“ tepelných výkyvov.
    O izoláciách na obvodovom plášti a oknách sa myslím v podobných diskusiách ani netreba zmieňovať, aj keď ani s oknami a plášťom budovy to nebolo tak jednoduché ako by si bežný človek myslel. Iba veľmi jednoducho napíšem k plášťu toľko, že jeho betónové jadro nebolo zvolené náhodou a jeho vodivé prepojenie s akumulačnou základovou doskou je zámerné. Zdatnejšiemu človeku vo fyzike rýchlo dôjde akým spôsobom sa betónové jadro podieľa na spolupôsobení so 30m3 základovou doskou umiestnenou v interiéri a bez kontaktu so zeminou.

    Priznávam, že ohrev vody mohol byť v tejto stavbe riešený inak, ale klient si vybral viacstupňový ohrev vody lokálnymi bojlermi, kým ja som navrhoval bojler s integrovaným tepelným čerpadlom, ktorého odpadový „chlad“ sa dal v lete využiť ako dochladzovanie interiéru.

    Táto stavba ako ja každá ktorú realizujeme je na danú dobu takmer dokonalým spojením existujúcich a cenovo dostupných technológií, a to je cieľom…
    U tohoto domu sa podarili veci tak ako sme si predsavzali a výsledok je zrejmý aj s príspevku klienta