Vypočítajte si cenu svojho domu
SEMARGL SK, s.r.o. 9. Maja 752/16 01004 Žilina
+421 911 613 911

Samonosná plávajúca platňa

Samonosná plávajúca platňa

Najzaujímavejšie a netradičné využitie polystyrénu, alebo penového skla je práve pri výstavbe základov domu s použitím samonosnej základovej dosky. Používame samonosnú plávajúcu monolitickú dosku z betónu C25/30 s oceľovou výstuhou.

Tieto základy majú výhodu v tom, že nemajú žiadny kontakt s hlinou! Teda neodvádzajú do zeminy takmer žiadne teplo. A to je pri stavbe pasívneho domu veľmi dôležité.

O čo ide?

Betón sa vyleje do predom pripravenej vaničky z extrudovaného polystyrénu XPS o hrúbke minimálne 15 – 20 cm. Konštrukcia platne je uspôsobená tak aby tlak na XPS nebol väčší ako 50 kPa (v porovnaní základové pásy asi 110 – 130 kPa). Nakoľko XPS odoláva tlaku až do 300 kPa je stavba naozaj na pevných základoch.

Polystyrén v tomto prípade slúži ako nosný aj ako izolačný prvok.

Samonosné plávajúce platňa sa využívajú hlavne pri použití v málo-únosnom teréne kde sa požaduje nízky tlak na pôdu. Najčastejšie sa platňa pokladá na polystyrén niekedy až hrúbky desiatok metrov – napríklad pri stavbách doslova na vode, kde má slovné spojenie “plávajúca” platňa doslovný význam. Pomenovanie plávajúca platňa však nie je odvodené od prípadu kedy platňa domu pláva na vode ale od princípu uloženia platne. Tým že nie je pevne spojená s terénom a drží len vplyvom tlaku na pôdu, tak takémuto uloženiu hovoríme plávajúce uloženie.

Mýtusy hovoria, že takáto platňa je nevhodná pre svahovitý terén. Pravda je však inde. Táto konštrukcia tým, že má tlak na pôdu veľmi malý je vhodná do akéhokoľvek terénu, ktorý si predom zrovnáme a pripravíme.

Spotreba betónu je pri tejto konštrukcii nižšia a odvod tepla do zeminy takmer žiadny. Hydro-izolácia takejto platne je veľmi jednoduchá, lacná a účinná.

 

Viac informácií nájdete v článkoch:

o základoch všeobecne

a

postupe výroby plávajúcej dosky.

V prípade, že sme Vás zaujali nás môžete kontaktovať na  tel.: +421 911 613 911 alebo použite náš rezervačný formulár.